Budowa paznokcia jest dość skomplikowana. Warto bowiem podkreślić, że składa się on z aż siedmiu równych elementów, które różnią się budową oraz pełnioną funkcją.
Jak przebiega rozwój paznokci?
Rozwój paznokci rozpoczyna się już w życiu płodowym. W tym bowiem okresie wytwarzane są płytki rogowe, które dają początek przyszłym paznokciom. Rozwijają się one dalej w życiu płodowym, a noworodek przechodzi na świat z uformowanymi płytkami paznokci. Powierzchnia płytek wzrasta wraz z rozwojem organizmu, a kolejne keratynocyty powstają na skutek obumierania żywych komórek skóry.
Z czego zbudowane są paznokcie?
Paznokcie zbudowane są niemal w całości z kreatyny. Jedynie około kilku procent ich składu stanowią: wapń, lipidy oraz woda. Choć płytka paznokci tworzona jest przez martwe komórki, paznokcie są tworami silnie unaczynionymi i unerwionymi. Z tego powodu ich uderzeniu lub przytrzaśnięciu towarzyszy bardzo silny ból.
Jakie elementy można wyróżnić w paznokciu?
Jak wspomniano powyżej, budowa paznokcia jest złożona. Twory te zbudowane są z siedmiu struktur, w tym: płytki, łożyska, macierzy, obłączek, wolny brzeg, wały boczne i tylny oraz obrąbek naskórkowy. Płytka paznokcia to twarda struktura zbudowana z keratyny. Jej barwa zależy od stopnia unaczynienia znajdującej się pod nią skóry. Płytka zbudowana jest z warstwy grzbietowej, którą tworzą gęsto ułożone martwe komórki, warstwy pośredniej złożonej z dość luźno położonych komórek oraz zbudowanej z nabłonka warstwy wewnętrznej. Łożysko paznokcia łączy płytkę paznokcia z naskórkiem. Dzięki niemu możliwe jest dostarczanie substancji odżywczych. U zbiegu końca płytki paznokcia oraz skóry znajduje się macierz paznokcia. Jest ona często nazywana korzeniem. To w tym miejscu dochodzi to powstawania komórek tworzących płytkę paznokcia, a uszkodzenie macierzy zaburza odpowiedni jej wzrost. Na powierzchni płytki paznokcia widoczny jest mleczny półksiężyc. Obłączek łączy on płytkę paznokcia z macierzą, jednak nie przylega on do niej zbyt ścisłe. Z tego powodu jego odcień jest inny niż w przypadku pozostałego obszaru płytki. Zwykle obłączek jest najlepiej widoczny na kciukach, a brak go na paznokciach najmniejszych palców. Jego brak na pozostałych paznokciach może świadczyć o zmianach chorobowych organizmu. Wolny brzeg paznokcia to jego fragment, który nie przylega do naskórka. Płytka paznokcia jest otoczona dwoma wałami bocznymi oraz jednym wałem tylnym. Wały utrzymują paznokcie w odpowiednim położeniu oraz chronią go przed uszkodzeniem. Skórki przy paznokciu to tak zwany obrąbek naskórkowy. Chroni on macierz paznokcia przed rozwojem infekcji.
Jaką rolę pełnią paznokcie?
Skomplikowana budowa paznokcia wynika z jego określonej roli. Paznokcie chronią bowiem delikatne zakończenia nerwowe znajdujące się w palcach stóp i dłoni. Poza tym odgrywają one funkcję diagnostyczną, ponieważ ich wygląd i kolor zmienia się wraz z występowaniem określonych zaburzeń w organizmie, na przykład metabolicznych czy kardiologicznych.