Meble wypoczynkowe powinny być wygodne, ale niewątpliwie także styl ma duże znaczenie. W końcu relaks w pięknych wnętrzach jest jeszcze przyjemniejszy. Nie musicie być wcale zwolennikami filozofii Hygge, by wiedzieć, że posiłek w stylowym domu smakuje lepiej, zaś drzemka na pięknej, ale i wygodnej kanapie jest efektywniejsza. Nie oznacza to wcale, że musicie inwestować w nowy zestaw i wyrzucać stare meble wypoczynkowe. Warto odnowić sofę, narożnik czy fotele i wbrew pozorom można poradzić sobie z tym samodzielnie i nie trzeba udawać się do tapicera. Wystarczy tylko odrobina kreatywności, a efekt przerośnie Wasze oczekiwania.
Najpierw przyjrzyj się swojemu wypoczynkowi, wykonaj zdjęcie i zaprojektuj nowy wygląd mebla
Przy odnawianiu mebli można posłużyć się nową technologią. Wystarczy wykonać zdjęcie sofy, kanapy, narożnika czy fotela i załadować je w programie graficznym do aranżacji wnętrz. Teraz można już wybierać faktury tkanin, ich rodzaje, a także zestawienia kolorystyczne. Można również pomyśleć nad dołożeniem dodatków w postaci przeszyć czy guzików. Jednak tutaj trzeba wziąć pod uwagę swoje umiejętności krawieckie i tapicerskie. Dla chcącego jednak nic trudnego. Po wykonaniu projektu możesz przystąpić do pracy i odnowić swoje meble wypoczynkowe. Zaplanuj też drobne detale, jak choćby posadowienie mebli na nóżkach czy płozach.
Drewniane podbicie i nóżki – czy można je samodzielnie odnowić?
Naturalne drewno jest piękne i to fakt niezaprzeczalny. Jednak ten materiał jest też „trudny”. Wynika to z faktu, że choć zachwyca słojami i sękami, to jednak jest podatny na wilgoć czy uszkodzenia. Na szczęście można go odnowić. Na początek całe drewniane podbicie, a także drewniane nóżki powinniście przeszlifować, używając do tego celu papieru ściernego. W tym przypadku polecamy Wam te o niskiej gramaturze. Teraz należy odtłuścić powierzchnię, a następnie nałożyć impregnat. Polecamy Wam pozostawienie drewna w naturalnym kolorze, gdyż dzięki temu prezentuje się jeszcze piękniej, zaś rysunek mebla jest podkreślony. Jeżeli jednak zauważycie, że struktura drewna jest już tak nadgryziona przez ząb czasu, że naprawienie jej wydaje się niemożliwe, to najlepiej zakupić nowe podbicie i nóżki, a następnie po prostu je zamontować. Rzecz jasna nic nie stoi na przeszkodzie, by te elementy wykonać samodzielnie, ale do tego celu będziecie potrzebować szlifierki, kątowników, a także frezarki. Gdy już dokonacie montażu nóżek i podbicia, możecie przejść do kolejnego etapu, który jest najważniejszy, czyli uzupełnienia gąbki, naprawy sprężyn czy tapicerowania.
Jak uzyskać najlepszy efekt finalny?
Gdy większe naprawy są już za Wami i struktura mebla zyskuje stabilność, to oznacza, że można już przejść do kolejnego etapu, a mianowicie naprawy bądź wymiany sprężyn. W tym przypadku musicie wiedzieć, że tak jak wszystko, tak i kanapa się zużywają i sprężyny mogą ulegać uszkodzeniom. Jedynym słusznym wyborem jest więc ich naprawa. Dzięki temu mebel wypoczynkowy ponownie stanie się wygodny. Teraz czas zakupić gąbkę i wypełnić ubytki w meblach. Pamiętajcie, że w ten sposób zyskacie większą miękkość, ale też usztywnicie całą powierzchnię mebla. Odpowiednio uzupełniona gąbka ułatwi Wam także proces tapicerowania. Teraz przydadzą się odpowiednie kleje. Tutaj polecamy Wam kleje do zastosowań specjalistycznych w Ataszek, które cechuje mocne wiązanie, ale też korzystna cena. Mając wybraną tapicerkę rozciągacie ją, a następnie przy użyciu zszywacza tapicerskiego łączycie ze strukturą mebla. Jednocześnie na oparciach, a także zagłówku powinniście użyć kleju. Jeżeli dodatkowo chcecie wykonać część kanapy, np. w materiale skóropodobnym, to te elementy powinniście przykleić do tapicerki i dzięki temu stworzycie niebanalny efekt. Rzecz jasna taka praca wymaga precyzji i nieco kreatywności, ale z drugiej strony zyskacie ciekawy stylistycznie mebel.
Krótko i na temat, czyli co będzie potrzebne do takiego remontu
Do pełnego remontu kanapy oczywiście potrzebne są kleje profesjonalne. Następnie musicie przygotować mocny i niezawodny zszywacz tapicerski. Należy również zakupić tkaninę tapicerską i tutaj wszystko zależy od tego, jaki styl preferujecie. Możecie wybrać klasyczną tkaninę obiciową typu mikrofibra czy też wodoodporną typu gobelin.