redrubin.pl

Blog o tematyce urody, mody i stylizacji.

LifestyleUroda

Jak myć ręce? – poradnik

Jak myć ręce? – poradnik

Wraz z nadejściem pandemii koronawirusa pojawiły się wątpliwości dotyczące, jak myć ręce w sposób prawidłowy. Nie można bowiem zapominać o tym, że regularne mycie rąk pozwala ograniczyć ryzyko przeniesienia drobnoustrojów chorobotwórczych do organizmu, na przykład na skutek dotknięcia skażonych przedmiotów, a następnie ust, nosa czy okolic oczu.

Dlaczego właściwe mycie rąk jest tak bardzo istotne?

Jak wspomniano powyżej, regularne i staranne mycie rąk jest jedną z bardziej skutecznych metod zapobiegania rozprzestrzeniania się infekcji. Powinno ono jednak być wykonywane z należytą uwagą i musi obejmować nie tylko samą powierzchnię dłoni, ale również przestrzenie między palcami czy okolice nadgarstków. Ciepła woda i mydło umożliwiają nie tylko usuniecie samych zanieczyszczeń z rąk, ale również degradują osłonkę lipidową wirusów, w tym koronawirusa czy grypy.

W jaki sposób należy myć ręce?

Na skuteczność mycia rąk wpływa rodzaj zastosowanego środka czyszczącego oraz czas i technika podejmowanych działań. Podczas codziennych zabiegów oraz dostępu do bieżącej wody należy stosować mydło, które w sposób mechaniczny zmywa z powierzchni dłoni wirusy, bakterie i inne zanieczyszczenia. W razie braku dostępu do wody można zastosować środki antybakteryjne. Tradycyjne mydło w kostce może być zastąpione mydłem w płynie. W tym przypadku szczególnie pożądane są produkty w pojemnikach z dozownikami bezdotykowymi. W przeciwnym razie dozownik powinno się obsługiwać za pomocą łokcia lub regularnie go dezynfekować. Po aplikacji środka czyszczącego na zwilżone ręce należy wykonać poszczególne czynności zgodnie z określoną kolejnością. Każda z czynności powinna być powtarzana pięciokrotnie dla każdej z dłoni. Czynności obejmują pocieranie wewnętrznych części dłoni, pocieranie wnętrzem dłoni o grzbiet drugiej dłoni, pocieranie wewnętrznych części dłoni przeplecionymi palcami, a dalej: pocieranie grzbietowej powierzchni zagiętych palców jednej dłoni pod zagiętymi palcami drugiej dłoni, kciukiem jednej dłoni wewnętrznej części zaciśniętej na nim drugiej dłoni oraz opuszkami palców jednej dłoni zagłębienia drugiej dłoni. Po zakończeniu tych czynności ręce należy dokładnie spłukać pod bieżącą wodą oraz ususzyć je ręcznikiem. Może to być ręcznik z tkaniny lub papierowy.

Czy są jakieś alternatywne rozwiązania?

W przypadku braku dostępu do bieżącej wody, na przykład podczas podróży ręce można zdezynfekować za pomocą żelu lub płynu dezynfekującego na bazie alkoholu. Zawarty w produkcie etanol niszczy bakterie, grzyby i wirusy osłonkowe. W tym przypadku należy użyć około 3 ml produktu oraz starannie wcierać w skórę rąk przez 30 sekund wykonując ruchy analogiczne do mycia tradycyjnego. Przez cały ten czas ręce powinny być wilgotne od płynu dezynfekującego. Bardzo widoczne zanieczyszczenia należy uprzednio usunąć za pomocą wilgotnych chusteczek nasączonych płynem dezynfekującym. Czyste ręce powinny być nawilżane za pomocą kremów lub balsamów. Ich częste mycie może bowiem prowadzić do zniszczenia warstwy ochronnej oraz do przesuszenia i powstawania pęknięć. Przerwana ciągłość naskórka stanowi wówczas miejsce łatwego wnikania drobnoustrojów do organizmu.

Udostępnij