redrubin.pl

Blog o tematyce urody, mody i stylizacji.

Lifestyle

Czym jest zdrowie odżywianie?

Czym jest zdrowie odżywianie?

Czym jest odżywianie?

Odżywianie to proces, który polega na tym, że organizm pobiera substancje potrzebne do wzrostu, rozwoju i utrzymania funkcji życiowych. Od tego, jakiej jakości substancje odżywcze człowiek dostarcza swojemu organizmowi zależy między innymi to, w jaki sposób będzie się rozwijać. Jako podstawowa potrzeba ma wpływ na całe życie człowieka a przede wszystkim jakość tego życia.

Co oznacza zdrowe odżywianie?

Zdrowie odżywianie to dostarczanie organizmowi pokarmów, które będą odpowiednie jakościowo i ilościowo do płci, wieku, aktywności życiowej i ewentualnych chorób. Kluczowe jest, by w diecie uwzględnić wszystkie te czynniki i dostarczać organizmowi takich wartości odżywczych, które są dla niego niezbędne.
W potocznym rozumieniu zdrowie odżywianie polega na tym, by spożywać zbilansowane posiłki, bogate w zdrowe i jak najmniej przetworzone produkty.
Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia zdrowe odżywianie pomaga zapobiegać wielu chorobom i ma istotny wpływ na długość życia. Dzięki prawidłowej diecie można uniknąć wielu poważnych schorzeń, takich jak nadwaga, choroby układu pokarmowego oraz sercowo-naczyniowego.

Podstawowe zasady zdrowego odżywiania dla osób dorosłych

Osoby dorosłe powinny dążyć do tego, by spożywać pięć posiłków w ciągu dnia. Do diety koniecznie powinny być włączone owoce i warzywa, rośliny strączkowe oraz orzechy. Ważne jest także, by starać się wybierać produkty pełnoziarniste – głównie pieczywo, makarony.
Bezsprzecznie w diecie należy ograniczyć spożycie soli i przypraw, które ją zawierają a także tłuszczów nasyconych i trans, czyli oleju palmowego, smalcu, smażonych przekąsek i przetworzonych słodyczy (ciastka, herbatniki, mrożonki, które mają w składzie olej palmowy).
Im mniej przetworzone jest jedzenie, tym lepiej. Dlatego ważne jest, by przygotowywać posiłki samodzielnie, zamiast kupować gotowe głęboko mrożone produkty, które zawierają sporo szkodliwych substancji konserwujących.
Organizmowi nie służy również spożywanie cukru oraz słodzonych napoi. Dietetycy przestrzegają również przed nadmiernym spożywaniem kawy, mocnej herbaty oraz alkoholu.

Odżywianie zgodnie z zasadami zdrowego rozsądku

Niejednokrotnie tryb życia nie pozwala ludziom na przestrzeganie rygorystycznych zasad zdrowego odżywiania. Często próbują jeść zgodnie z zaleceniami dietetyków, ale łatwo się poddają i rezygnują przy pierwszych niepowodzeniach.
Najczęściej wynika to z tego, że dieta (a właściwie sposób jej przygotowania) jest źle dobrana do aktywności, czy stylu życia. Osoby, które są zapracowane i cały dzień spędzają poza domem mają kłopot z tym, by jeść zdrowy posiłek co 3-4 godziny. Jeśli praca wymaga od nich zaangażowania, nie są w stanie podczas jej wykonywania wygospodarować czasu na jedzenie. W związku z tym rezygnują ze zdrowego trybu życia całkowicie zamiast dostosować go do siebie.
Szukając sposobu na zdrowe odżywianie, trzeba najpierw ustalić, na ile przebieg dnia pozwala na to, by jeść regularnie i zdrowo. Jeśli ktoś nie może spożywać 4 – 5 zdrowych posiłków, może zjadać przynajmniej zbilansowane śniadanie albo włączyć do diety więcej warzyw.
Czasem nie trzeba zmieniać całkowicie swojego trybu życia, wystarczy małymi krokami wprowadzać zmiany. Wtedy będą one trwałe i również przyniosą oczekiwane efekty.

Udostępnij