Olejek do brody jest kosmetykiem niezbędnym dla każdego posiadacza dłuższej brody. Umożliwia formowanie brody, zmiękczając jej włoski, pomaga w uzyskaniu ładnego kształtu, a jednocześnie odżywia. Jest kilka czynników, które należy wziąć pod uwagę, wybierając ten produkt.
Olejek do brody – właściwości i zastosowanie
Olejek do brody swoje cenne właściwości czerpie z naturalnych składników, które są w jego składzie. Dzięki substancjom odżywczym ukrytym w olejkach, włoski są odpowiednio nawilżone, mają połysk i lepiej wyglądają. Zarost staje się miękki, lepiej się układa, jest mniej kłujący i łatwiej można go rozczesać. Olejek do brody jest wytwarzany z oleistych części roślin, np. z pestek kokosa lub awokado. Poza działaniem na wygląd zarostu kosmetyk pielęgnuje również skórę brody, staje się ona mniej napięta i jest dobrze nawilżona.
Dobrej jakości olejek do brody nie powinien zatykać porów na skórze i mieszków włosowych, a zostać wchłonięty przez naskórek. Związki roślinne zawarte w olejkach odżywiają w znacznym stopniu mieszki włosowe i cebulki, a włosy stają się mocniejsze, nie kruszą się i nie łamią, broda rośnie szybciej. Na to, jaki olejek do brody wybrać, mają wpływ indywidualne preferencje, a przede wszystkim stan zarostu. Dostępne są specjalne produkty przeznaczone do siwiejących i żółknących włosów albo do suchych, zbyt splątanych.
Olejek do brody na bazie ekstraktów roślinnych w przeciwieństwie do produktów mineralnych i silikonowych ma bardzo dobre działanie, ponieważ jego struktura przypomina substancje, z jakich składa się skóra. Jego właściwości są przydatne niezależnie od tego, czy jest stosowany na długą brodę, czy na krótki zarost. Stosowany po goleniu niweluje swędzenie oraz stany zapalne spowodowane goleniem. Dobra mieszanka olejków sprawia, że zarówno zarost, jak i skóra pod spodem jest zdrowsza. Olejek do brody sprzyja wyregulowaniu pracy gruczołów łojowych, nadaje brodzie delikatny połysk, przy okazji podkreślając jej kolor. Zapobiega nadmiernemu wysuszeniu skóry, zapaleniu gruczołów łojowych zmianom atopowym na skórze.
Jak wybrać olejek do brody?
Olejek do brody powinien mieć naturalny skład, jest on z reguły połączeniem roślinnych składników, takich jak np. olejek jojoba, olej ze słodkich migdałów czy olejek arganowy. Kompozycja olejków bazowych ma za zadanie nawilżenie i ochronę brody. Należy również zwrócić uwagę na esencję zapachową, dzieli się ona zazwyczaj na trzy kategorie:
– owocowe, świeże,
– ziołowe,
– słodkie i cięższe.
Należy również zwrócić uwagę na konsystencję, niektóre osoby wolą, kiedy olejek jest gęsty i zwarty, a inne, kiedy jest bardziej płynny. Nie powinien on zostawiać tłustego filmu na brodzie, dobrze się wchłaniać i długo utrzymywać zapach na brodzie. Alergicy, których skóra nie toleruje pewnych składników, powinni dokładnie czytać skład produktu i wybierać takie, które ich nie zawierają. Dobrym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w olejek do brody przeznaczony specjalnie dla alergików.
Jakie składniki powinien mieć olejek do brody?
Olejek do brody powinien być źródłem lipidów, kwasów tłuszczowych i witamin. Substancje, których należy unikać to parafina, silikony i alkohol etylowy, nie wpływają one pozytywnie na kondycję zarostu, a w niektórych wypadkach mogą zaszkodzić. Pozytywne i bardzo korzystne działanie na zarost i skórę brody wykazują takie składniki jak:
– olejek makadamia, ma on działanie regenerujący, wskazany dla skóry dojrzałej,
– olejek arganowy wygładza, ujędrnia i chroni przed szkodliwymi rodnikami,
– olejek z pestek winogron, zawiera witaminę E nazywaną witaminą młodości, odżywia skórę,
– olejek jojoba ma silne właściwości nawilżające,
– olejek migdałowy jest naturalnym źródłem witamin A, D i E, ma działanie nawilżające i jest odpowiedni dla osób ze skórą wrażliwą,
– masło shea natłuszcza i nawilża, a także zapobiega nadmiernej utracie wody z naskórka,
– wosk pszczeli, nawilża i nadaje delikatny połysk,
– olejki eteryczne, powinny być także naturalne, nadają przyjemny i unikalny zapach.
Niektóre olejki cechuje również piękny zapach, który może zastąpić męskie perfumy. Idealnie dobrany kosmetyk do brody oprócz zapachu powinien mieć także w swoim składzie naturalne oleje i substancje odżywcze np. witaminę E. Jeśli olejek do brody stosowany jest pierwszy raz, trzeba po zastosowaniu sprawdzić, jak reaguje na niego skóra. Zazwyczaj wystarczy stosowanie raz dziennie, ale jeśli broda jest mocno wysuszona należy zwiększyć częstotliwość aplikacji.