redrubin.pl

Blog o tematyce urody, mody i stylizacji.

Lifestyle

Kiedy należy udać się do psychologa?

Kiedy należy udać się do psychologa?

Stresujący tryb życia, niska samoocena, problemy z nawiązywaniem relacji – choć czasem pozornie wydaje się, że wszystko jest w porządku, w rzeczywistości niezbędna może okazać się profesjonalne wsparcie ze strony psychologa. Kiedy należy udać się do psychologa? Niestety, nie damy Ci jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie – jest to zbyt indywidualna kwestia. Jeżeli chcesz poznać cenne wskazówki w tej kwestii, warto, byś zapoznał się z naszym tekstem. Miłej lektury!

Psycholog – kiedy warto skorzystać z oferowanej przez niego pomocy?

Psycholog to specjalista, który współpracuje z osobami borykającymi się z problemami w swoim życiu. Absolutnie nie zajmuje się on upośledzeniami, zaburzeniami rozwoju itp. Oto przykładowe sytuacje, w których pomoc psychologa może okazać się zbawienna:

· stresująca praca, której wykonywanie przyczynia się do rozpadu życia małżeńskiego,

· apatia po utracie pracy, wyrzuceniu z uczelni itp., utracie firmy,

· żałoba po śmierci bliskiej osoby.

Być może w takich sytuacjach pomoc ze strony psychologa będzie niezbędna. Przedstawicieli tego zawodu można znaleźć na przykład w ośrodku HARMONIA LUX MED.

Psycholog, psychoterapeuta, psychiatra, coach – to nie to samo

Wiesz już, czym w ogólnym zarysie zajmuje się psycholog. Musisz jednak wiedzieć, że takie pojęcia jak psycholog, psychoterapeuta, psychiatra czy coach są często stosowane zamiennie. Tymczasem, jest to błędne podejście. W rzeczywistości każde z tych pojęć odnosi się do specjalistów w różnych dziedzinach.

Psychoterapeuta w ramach swojej codziennej pracy pracuje z osobami cierpiącymi na różnego rodzaju zaburzenia, w tym na przykład problemy lękowe czy depresyjne.

Psychiatra to lekarz w zakresie zdrowia psychicznego, który współpracuje z relatywnie najtrudniejszymi przypadkami. Może on podejmować decyzję o leczeniu farmakologicznym lub nawet umieszczeniu pacjenta w szpitalu psychiatrycznym. Zazwyczaj zajmuje się on takimi problemami jak na przykład schizofrenia, autoagresja czy nawracające myśli samobójcze.

W porównaniu z wyżej wymienionymi specjalnościami psycholog zajmuje się dość ogólną tematyką. Bardzo często zdarza się, że pacjenci poszukujący medycznej pomocy zgłaszają się najpierw do psychologa, który po przeanalizowaniu problemu pacjenta może skierować go do odpowiedniego specjalisty.

Z kolei coach (mentor) to doradca, który może doradzić w takich kwestiach jak na przykład identyfikacji własnych atutów i słabości, wytyczanie celów realnych do osiągnięcia czy zarządzanie własnym czasem. Jego wsparcie jest często wykorzystywane w przypadku pracowników poszukujących nowych sposobów na rozwój zawodowy.

Udostępnij