redrubin.pl

Blog o tematyce urody, mody i stylizacji.

Lifestyle

Odkładanie rzeczy na później – jak z tym walczyć?

Odkładanie rzeczy na później – jak z tym walczyć?

Tak naprawdę, nie ma chyba osób, których choćby w niewielkim stopniu nie dotyczyłoby prokrastynacja. To obco brzmiące słowo oznacza inaczej odkładanie rzeczy na później. Dla osób, które mają problem z organizacją swojego czasu, może być ona prawdziwym przekleństwem. Wiele osób, które mają do zrealizowania całą listę ważnych zadań, ma tendencję do odkładania ich na ostatnią chwilę. Problem polega w tym, że odkładanie rzeczy na później nie tylko wywołuje poczucie winy i wyrzuty wobec samego siebie, ale także powoduje nakładanie się na siebie różnych zadań, a w efekcie – brak czasu.

Jak walczyć z prokrastynacją?

Osoby, które notorycznie odkładają w czasie realizację ważnych zadań, powinny wiedzieć, że odkładanie rzeczy na później jest rzeczą, z którą można walczyć.

Dlatego też przede wszystkim warto planować. Badania jasno wykazują, że osoby, które stworzą sobie listę zadań do wykonania, chętniej się jej trzymają, a w efekcie – realizują zamierzone cele.

Tworząc taką listę warto również określić priorytetowość różnych spraw. Na początek warto realizować te cele, które trzeba zrobić jak najszybciej, a mniej ważne rzeczy śmiało można odłożyć na później. Warto konsekwentnie trzymać się tego, że podejmując się realizacji jednego z zadań, doprowadza się je do samego końca. Rozpoczynanie kilku rzeczy naraz bardzo często kończy się tym, że żadna z nich nie zostanie w efekcie ukończona. W trakcie pracy warto wyłączyć telefon, odmówić rozmów z innymi ludźmi i stworzyć sobie osobistą przestrzeń do realizacji celów.

Odkładanie rzeczy na później, a obawa przed niepowodzeniem

Często osoby, których dotyczy prokrastynacja, odkładają rzeczy na później tylko z tego powodu, że wątpią w ich powodzenie. Brak wiary we własne siły bardzo często jest powodem niechęci do działania. Oczywiście, trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że każde działanie związane jest z minimalnym ryzykiem niepowodzenia, ale – nie myli się ten, kto nic nie robi. Nie można pozwolić na to, by brak wiary w siebie blokował działanie i realizację celów. Trzeba wychodzić z założenia, że wszystko przeznaczone jest dla ludzi i przynajmniej warto spróbować.

Sekretem realizacji rzeczy w terminie bardzo często jest dzielenie ich na mniejsze, łatwiejsze do realizacji cele. Nie ma co od razu rzucać się z motyką na słońce – zamiast tego, lepiej dążyć do celu małymi kroczkami. Zadanie, które wymaga dużego nakładu pracy i czasu, najefektywniej będzie podzielić na małe odcinki, które da się zrealizować naraz. W ten sposób już po krótkim czasie widać, że praca posuwa się do przodu. Dzięki temu uzyskuje się motywację, by ją ukończyć.

Podsumowując, odkładanie rzeczy na później wynika z różnych czynników. U niektórych osób bierze się ono z braku wiary we własne siły, inni z kolei zbyt wiele biorą na swoje barki. Dlatego też warto myśleć nieszablonowo i starać się walczyć z prokrastynacją. Okazuje się bowiem, że odkładanie rzeczy na później, pomimo tego, że wydaje się całkiem błahą sprawą, potrafi zupełnie zrujnować życie, nie tylko prywatne, ale również zawodowe.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *