redrubin.pl

Blog o tematyce urody, mody i stylizacji.

Lifestyle

Odkładanie rzeczy na później – jak z tym walczyć?

Odkładanie rzeczy na później – jak z tym walczyć?

Tak naprawdę, nie ma chyba osób, których choćby w niewielkim stopniu nie dotyczyłoby prokrastynacja. To obco brzmiące słowo oznacza inaczej odkładanie rzeczy na później. Dla osób, które mają problem z organizacją swojego czasu, może być ona prawdziwym przekleństwem. Wiele osób, które mają do zrealizowania całą listę ważnych zadań, ma tendencję do odkładania ich na ostatnią chwilę. Problem polega w tym, że odkładanie rzeczy na później nie tylko wywołuje poczucie winy i wyrzuty wobec samego siebie, ale także powoduje nakładanie się na siebie różnych zadań, a w efekcie – brak czasu.

Jak walczyć z prokrastynacją?

Osoby, które notorycznie odkładają w czasie realizację ważnych zadań, powinny wiedzieć, że odkładanie rzeczy na później jest rzeczą, z którą można walczyć.

Dlatego też przede wszystkim warto planować. Badania jasno wykazują, że osoby, które stworzą sobie listę zadań do wykonania, chętniej się jej trzymają, a w efekcie – realizują zamierzone cele.

Tworząc taką listę warto również określić priorytetowość różnych spraw. Na początek warto realizować te cele, które trzeba zrobić jak najszybciej, a mniej ważne rzeczy śmiało można odłożyć na później. Warto konsekwentnie trzymać się tego, że podejmując się realizacji jednego z zadań, doprowadza się je do samego końca. Rozpoczynanie kilku rzeczy naraz bardzo często kończy się tym, że żadna z nich nie zostanie w efekcie ukończona. W trakcie pracy warto wyłączyć telefon, odmówić rozmów z innymi ludźmi i stworzyć sobie osobistą przestrzeń do realizacji celów.

Odkładanie rzeczy na później, a obawa przed niepowodzeniem

Często osoby, których dotyczy prokrastynacja, odkładają rzeczy na później tylko z tego powodu, że wątpią w ich powodzenie. Brak wiary we własne siły bardzo często jest powodem niechęci do działania. Oczywiście, trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że każde działanie związane jest z minimalnym ryzykiem niepowodzenia, ale – nie myli się ten, kto nic nie robi. Nie można pozwolić na to, by brak wiary w siebie blokował działanie i realizację celów. Trzeba wychodzić z założenia, że wszystko przeznaczone jest dla ludzi i przynajmniej warto spróbować.

Sekretem realizacji rzeczy w terminie bardzo często jest dzielenie ich na mniejsze, łatwiejsze do realizacji cele. Nie ma co od razu rzucać się z motyką na słońce – zamiast tego, lepiej dążyć do celu małymi kroczkami. Zadanie, które wymaga dużego nakładu pracy i czasu, najefektywniej będzie podzielić na małe odcinki, które da się zrealizować naraz. W ten sposób już po krótkim czasie widać, że praca posuwa się do przodu. Dzięki temu uzyskuje się motywację, by ją ukończyć.

Podsumowując, odkładanie rzeczy na później wynika z różnych czynników. U niektórych osób bierze się ono z braku wiary we własne siły, inni z kolei zbyt wiele biorą na swoje barki. Dlatego też warto myśleć nieszablonowo i starać się walczyć z prokrastynacją. Okazuje się bowiem, że odkładanie rzeczy na później, pomimo tego, że wydaje się całkiem błahą sprawą, potrafi zupełnie zrujnować życie, nie tylko prywatne, ale również zawodowe.

Udostępnij